دوشنبه, 7 اسفند 1402

موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور

  • ساعت : ۰۷:۵۶
  • تاريخ :
     ۱۴۰۲/۱۱/۱۸ 
برگزاری نشست ملی
هم اندیشی مدیریت تلفیقی محصول انار
نشست ملی هم اندیشی مدیریت تلفیقی انار به میزبانی موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور برگزار شد

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور، نشست هم اندیشی مدیریت تلفیقی محصول انار با شهرام نعیمی رییس و شهرام شاهرخی معاون پژوهش و فناوری موسسه به صورن نیمه حضوری در سطح ملی با حضور متخصصین ستاد، مراکز استانی و سازمان حفظ نباتات کشور برگزار شد.

شاهرخی هدف از برگزاری این هم اندیشی را اجرای پروژه تحقیقی توسعه ای محصول انار در راستای کاهش مصرف سموم شیمیایی در سراسر کشور عنوان کرد.

نعیمی نیز اظهار امیدواری کرد این هم اندیشی موجب سهولت دستیابی به بسته نهایی مدیریت تلفیقی محصول انار شود. وی افزود: هدف از این جلسات معرفی مهمترین عوامل خسارتزا و چالش های اصلی این محصول برای طراحی  اجزای بستهICM    است. به نحوی که در عین موثر و کارا بودن استفاده از آن برای باغدار ساده و ارزان باشد و در ضمن بر اساس مناطق مختلف کشور قابل اجرا باشد.

حسین فرازمند عضو هیات علمی بخش تحقیقات حشره شناسی ضمن معرفی کرم گلوگاه ، مگس میوه، شته و کنه قرمز انار به عنوان آفات مهم انار در کشور، علایم خسارت، زیست شناسی و  روش های مدیریت آنها را عنوان کرد. فرازمند گفت: رعایت بهداشت باغ، پوشش میوه، پرچم زدایی، استفاده از کائولین فراوری شده، رهاسازی زنبور تریکوگراما و استفاده از ترکیبات آفت کش گیاهی بهترین روش های کنترل آفات در باغ های انار می‌باشند.

حجت اله ربانی نسب رییس بخش تحقیقات گیاهپزشکی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان ضمن معرفی مهمترین بیماریهای انار از جمله اسکب انار، آنتراکنوز و پوسیدگی قلبی به اهمیت توجه به بهداشت باغ، تغذیه مناسب  و در صورت لزوم کنترل شیمبابی برای کاهش خسارت بیماریها اشاره کرد.

photo9587237332.jpg

 

img_9319.jpg

img_9331.jpg

img_9329.jpg

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها