شنبه, 15 آذر 1399

موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور

عنوان گروه خبري / گزارش های موردی .
  • ساعت : ۸:۲:۳۷
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ 
گزارش بازدید رییس موسسه از مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی و شركت در جلسه هم اندیشی و بررسی چالش های گیاه‌پزشكی استان
روز سه شنبه 22 مهرماه

به گزارش روابط عمومی موسسه، همزمان با سفر آقای دکتر جعفری رئیس موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور به مشهد مقدس، جلسه ای به منظور بررسی چالش ها و راه کارهای حل مسایل گیاه‌پزشکی استان خراسان رضوی در روز سه شنبه 22 مهرماه سال‌جاری با حضور آقای دکتر اقنوم ریاست مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی، معاونین، رئیس بخش تحقیقات گیاه‌پزشکی و برخی اعضای هیات علمی و همچنین معاون بهبود تولیدات گیاهی، مدیران زراعت، باغبانی و حفظ نباتات از سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی برگزار گردید.

در این بازدید ابتدا آقای دکتر اقنوم ضمن خیرمقدم به آقای دکتر جعفری، هدف از برگزاری این جلسه را بررسی چالش‌های زراعت و باغبانی استان و کمک به سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی برای حل این مشکلات است. وی خراسان رضوی را یکی از مهمترین استان‌های کشور در تولید محصولات زراعی و کشاورزی دانست و محصولاتی نظیر زعفران را هم از محصولات منحصر به فرد استان برشمرد. ضمن ارائه گزارشی از تلاش های مرکز و سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی در حوزه محققان معین، برگزاری روزهای مزرعه و اکیپ های فنی کارگروه طرح یاوران تولید، همکاری بخش اجرا و تحقیقات را خوب ارزیابی کرد.

آقای مهندس ساربان، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی در این جلسه به گزارشی از سطح زیرکشت محصولات زراعی و باغی در استان پرداخت، وی گفت تغییر اقلیم کشت در بیست سال اخیر در استان به خوبی مشهود است. ایشان پروانه چوب‌خوار، علف‌های هرز، سن گندم، زنگ زرد، بیماری زوال انگور و کشمش، بیماری‌های زعفران و گران بودن سموم و آفت‌کش‌ها را از مهمترین مشکلات استان در حوزه گیاه‌پزشکی برشمرد. آقای مهندس ساربان در این جلسه پیشنهاد برگزاری تور ویژه فنی در فصل برداشت زعفران جهت بررسی دقیق  وفنی این محصول استراتژیک را داد. وی همچنین بر لزوم تهیه دستورالعمل‌های فنی در خصوص تایید سلامت زعفران، کاهش استفاده از گوگرد در فراوری کشمش و نحوه استفاده فنی از پهبادها در مزارع توسط موسسه گیاهپزشکی تاکید نمود.

از دیگر مباحث مطرح شده در حوزه باغبانی، مبارزه با آفات زعفران و لزوم تهیه دستورالعمل تکثیر پیاز زعفران سالم و نحوه ثبت و گواهی آن توسط موسسات تحقیقاتی ذیربط بود. لزوم پیش آگاهی کشاورزان، حل مشکل تداخل سموم، علف کش‌ها و کودهای شیمیایی، لزوم تهیه نقشه پراکنش آفات در استان، شناسایی مناطق عاری از آفات، مشخص شدن کارایی سموم موجود در بازار و صدور گواهی سلامت برای همه مراحل حمل و نقل، نگهداری و بسته بندی زعفران نیز در این جلسه مطرح گردید.

آقای دکتر صلاتی، رئیس بخش گیاه‌پزشکی مرکز نیز در ادامه با معرفی بخش و تخصص‌ اعضای هیات علمی، گزارش مبسوطی از وضعیت آزمایشگاه‌ها و تعداد طرح های تحقیقاتی پرداخت و در این خصوص ارائه داد.

در ادامه جلسه آقای دکتر جعفری، گزارش کامل مدیران سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی از وضعیت استان را نشان از توانمندی و تسلط ایشان دانست و بخش تحقیقات گیاه‌پزشکی خراسان رضوی را یکی از قوی‌ترین بخش‌ها در کشور برشمرد. وی انتظار موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور از مراکز استانی را تمرکز بر حل مشکلات منطقه‌ای  و عدم ارجاع آنها به نهادهای تصمیم گیر در تهران دانست. وی یکی از مشکلات صادرات محصولاتی مانند زعفران و گیاهان دارویی را سختگیرانه بودن استانداردهای جهانی در اتحادیه اروپا ذکر کرد و گفت باید در زمینه تولید این محصول پیشگیری‌های لازم را انجام داد تا بازار جهانی را از دست ندهیم. ایشان از نهایی شدن تدوین دستورالعمل تولید زعفران عاری از آفت‌کش در موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور  خبر داد و گفت این آیین نامه بیشتر بر مسایل بهداشتی حین انبارداری، حمل ونقل، نیروی انسانی و تجهیزات تاکید دارد. وی همچنین بر لزوم تشکیل و برگزاری کلاس‌های آموزشی و برنامه‌های ترویجی در فصل برداشت زعفران برای کشاورزان تاکید نمود و به تهیه جداول اختلاط سموم و تبدیل آن به نرم افزاری کاربردی برای بهره برداران توسط محققان موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور اشاره کرد. وی افزود: اجرای طرح ملی پایش کیفیت آفت کش‌ها و سموم موجود در بازار با همکاری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و وزارت جهادکشاورزی نیز در حال نهایی شدن است.

در ادامه این بازدید آقای دکتر جعفری با حضور در بخش گیاه‌پزشکی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی و بازدید از آزمایشگاه‌ها و پروژه‌های در حال اجرا،  وضعیت اجرای طرح‌های تحقیقاتی و فعالیت‌های محققان را از نزدیک بررسی نمود. اعضای هیات علمی مرکز نیز ضمن معرفی توانمندی‌های تحقیقاتی مرکز برای همکاری با موسسه در زمینه موضوعات ملی که تخصص آن در خراسان رضوی وجود دارد، اعلام امادگی نمودند.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها