چهارشنبه, 10 خرداد 1402

موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور

  • ساعت : ۱۹:۲۰:۵۷
  • تاريخ :
     ۱۴۰۲/۰۲/۱۶ 
امضای تفاهم‌نامه همكاری سه‌جانبه در حوزه گسترش استفاده از فناوری‌ هسته‌ای میان سازمان‌های انرژی اتمی ایران و موسسه تحقیقات گیاه‌پزشكی و حفظ نباتات كشور

تفاهم‌نامه سه‌جانبه همکاری میان سازمان‌های انرژی اتمی ایران و موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی و حفظ نباتات کشور با هدف تحقق اهداف توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور منطبق با سند چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران و نیز گسترش استفاده از فناوری‌ هسته‌ای در حوزه کشاورزی منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور، به نقل از تارنمای سازمان انرژی اتمی ایران؛  تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه در زمینه استفاده از فناوری‌ هسته‌ای در حوزه کشاورزی و تامین امنیت غذایی با حضور مهندس اسلامی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران، توسط خانم دکتر بختیاری مدیرعامل شرکت توسعه فناوری پلاسما، و دکتر شهرام نعیمی رییس موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور و  دکتر حسین رنجبر اقدم رییس سازمان حفظ نباتات کشور به امضا رسید.

این تفاهم‌نامه سه‌جانبه همکاری با هدف تحقق اهداف توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور منطبق با سند چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404 و با رویکرد گسترش همکاری‌ها در زمینه تقویت و هم‌افزایی امکانات و استفاده مطلوب‌تر از ظرفیت‌های موجود، تقویت زمینه‌های بهره برداری، سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی در شناسایی و بهره‌مندی از امکانات، توانایی‌ها، تجارب، مهارت‌ها و نوآوری‌های فناورانه طرفین در زمینه جذب، استفاده، انتقال و هم افزایی آن‌ها و افزایش همکاری، مشارکت و ارتباط در عرصه‌های مشترک تخصصی از طریق انجام پروژه‌های مورد توافق و ارتقای کمّی وکیفی علوم و فناوری‌های پلاسما به ویژه در زمینه مبارزه با  عوامل خسارت‌زای گیاهی (آفات و بیماری‌های گیاهی) به‌منظور تقویت تولید و افزایش بهره وری و امنیت غذایی منعقد شد.  

 

دامنه گسترده‌ فناوری‌های هسته‌ای در عرصه‌های گوناگون

معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران درباره امضای این تفاهم‌نامه همکاری اظهار کرد: خداوند متعال را شاکریم که در راستای گسترش کاربرد علوم و فنون هسته‌ای در کشور و زندگی مردم، یکی از محورهایی را که دنبال می‌کنیم؛ حوزه غذا و محصولات کشاورزی و استفاده از فناوری پلاسما در این عرصه است.
مهندس محمد اسلامی با بیان اینکه امروز توفیق داشتیم که در خدمت دکتر حسین رنجبراقدم، ریاست سازمان حفظ نباتات کشور و نیز دکتر شهرام نعیمی، ریاست موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی وزارت جهاد کشاورزی باشیم، افزود: فناوری پلاسما دارای کارکردهای متعدد و متنوعی است که پاسخ به نیازهای مبرم وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات کشور در اولویت بالایی قرار گرفته است؛ به‌طوری که عمده خدمات این فناوری شامل باغ‌های پسته، نخلستان‌ها و ... می‌شود. وی تاکید کرد: نکته حائز اهمیت این است که دامنه گسترده‌ای در حوزه فناوری‌ هسته‌ای وجود دارد که برای حفظ امنیت غذایی و سلامت غذا مورد نیاز سازمان حفظ نباتات کشور است.

وی ادامه داد: امروز در حوزه فناوری پلاسما شاهد امضای تفاهم‌نامه با سازمان حفظ نباتات کشور و موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی وزارت جهاد کشاورزی بودیم و لازم به ذکر است این تفاهم‌نامه اکنون در شرایط کاملا عملیاتی قرار دارد زیرا نتایج تحقیقات میدانی این فناوری‌ در حوزه کشاورزی ثبت شده که نشان از اثربخشی استفاده از فناوری پلاسما در حوزه کشاورزی و باغ‌ها دارد. اسلامی گفت:‌ خوشبختانه در زمینه افزایش ظرفیت صنعتی نیز شاهد اثربخشی و نتایج خوبی هستیم و سازمان انرژی اتمی ایران این مهم را پایه‌گذاری و از یک نقطه بسیار خوب و مطمئن این همکاری را آغاز کرده و گسترش می‌دهیم و باید دانست که دامنه شمول این همکاری محدود نیست و در صورت تشخیص سازمان‌‌های انرژی اتمی و حفظ نباتات، می‌توان نسبت به تداوم طولانی مدت چنین همکاری‌هایی امید داشت. اسلامی خاطرنشان کرد:‌ امروز را به عنوان یک نقطه آغاز همکاری‌های راهبردی در نظر می‌گیریم و روز 12 اردیبهشت که مصادف با سالروز تاسیس سازمان حفظ نباتات است را به فعالان این عرصه تبریک عرض می‌کنم و امیدواریم این حرکت پایدار باشد و بتوانیم استفاده از فناوری پلاسما را جایگزین سایر روش‌ها و آفت‌کش‌های شیمیایی  با عوارض فراوان کنیم. رییس سازمان انرژی اتمی ایران بیان کرد:‌ امید است با توجه به اقدامات و تحقیقات میدانی که صورت می‌گیرد بتوانیم اعتمادسازی کرده و نیز ظرفیت‌های مکمل و مورد نیاز را ایجاد کنیم که این ظرفیت با استفاده از شبکه دانش بنیان گسترش خواهد یافت تا ما را در این رویداد پشتیبانی کند

 

مدیریت عوامل خسارت‌زای محصولات کشاورزی با استفاده از پلاسمای سرد

دکتر حسین رنجبراقدم ، رییس سازمان حفظ نباتات کشور نیز در حاشیه امضای این تفاهم‌نامه گفت: بخش عمده‌ای از عوامل خسارت‌زا که در کشور وجود دارد، می‌تواند سهم‌ به‌سزایی در ایجاد خسارت محصولات مختلف کشاورزی، باغی و گلخانه‌ای داشته باشد. وی اضافه کرد: امروز تفاهم‌نامه استفاده از فناوری پلاسما با سازمان انرژی اتمی ایران امضا شد که شاهد ایجاد ظرفیت بزرگی در مدیریت عوامل خسارت‌زا خواهیم بود و می‌توانیم برای کاهش خسارات در حوزه کشاورزی و محصولات این بخش از فناوری پلاسما استفاده کنیم. وی تصریح کرد: در گذشته نیز شاهد همکاری‌های خوبی از سوی سازمان انرژی اتمی ایران با وزارت جهاد کشاورزی بوده‌ایم و ما نیز از توسعه روابط و همکاری‌ها استقبال می‌کنیم. وی ادامه داد: فناوری‌هایی در سازمان انرژی اتمی ایران وجود دارد که همکاران ما به تعدادی از آنها دست یافته‌اند و دستیابی به سایر فناوری‌ها نیز در برنامه و اولویت کاری ما قرار دارد که این موارد به حتم می‌تواند بخشی از نگرانی‌های ما را در حوزه سلامت و ارتقای آن و نیز حفظ امنیت غذایی جامعه برطرف کند. رنجبراقدم عنوان کرد: استفاده از فناوری‌های نوین هسته‌ای می‌تواند فشار ناشی از آفت‌کش‌های شیمیایی که بخشی از نگرانی‌های ما در زمینه مخاطرات زیست محیطی محسوب می‌شوند را از بین ببرد؛ این موضوع برای ما بسیار ارزشمند بوده و در واقع یکی از پتانسیل‌های بالایی است که در سازمان انرژی اتمی ایران وجود دارد که بنده وجود چنین توانایی و پتانسیلی را به مدیریت و کارکنان این سازمان تبریک عرض می‌کنم. رییس سازمان حفظ نباتات کشور با ابزار امیدواری نسبت به تداوم این همکاری‌ها در آینده اظهار کرد: امید است در آینده شاهد سطح بالایی از روابط میان 2 سازمان باشیم. وی تصریح کرد: برای بنده حضور در سازمان انرژی اتمی ایران همزمان با تاسیس سالروز سازمان حفظ نباتات کشور افتخار محسوب می‌شود و خوشبختانه در این روز شاهد انعقاد این تفاهم‌نامه بودیم. ما از ظرفیت، توان علمی، فناورانه و دانش‌بنیانی که در بدنه سازمان انرژی اتمی ایران وجود دارد، مطلع بوده و با هدف رفع مخاطرات موجود و احتمالی در حوزه کشاورزی علاقمند به استفاده حداکثری از این ظرفیت هستیم. وی تصریح کرد:‌ با به نتیجه رسیدن این همکاری‌ها در کشور می‌توانیم شاهد افزایش تولیدات کشاورزی مطابق با استاندارد و سلامت بالا باشیم و مردم کشور نیز می‌توانند با خیال راحت‌تر و بدون دغدغه از محصولات کشاورزی استفاده کنند و نسبت به سلامت محصولات اطمینان داشته باشند و بهره‌مند شوند.

 

استفاده از فناوری‌های نوین در اولویت برنامه‌های موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور

رییس موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور نیز درباره امضای این تفاهم‌نامه سه‌جانبه اظهار کرد: در درجه نخست باید خوشحالی خود را از انعقاد این تفاهم‌نامه همکاری ابراز کنم و از مهندس اسلامی در زمینه حمایت‌هایی که در به نتیجه رسیدن این مهم و استفاده از فناوری‌ هسته‌ای در علوم کشاورزی انجام دادند، تشکر می‌کنم.

دکتر شهرام نعیمی افزود: استفاده از فناوری‌های نوین یکی از برنامه‌ها و اولویت‌های موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور به‌منظور کنترل عوامل خسارت‌زا، آفت‌های گیاهی، ‌بیماری‌ها، علف‌های هرز و ... است. در کنار آن استفاده از چنین فناوری‌هایی منجر به تضمین کیفیت محصولات کشاورزی و در نهایت سلامت محصول و بهداشت جامعه می‌شود. وی تاکید کرد: خوشبختانه اقدامات خوبی در سازمان انرژی اتمی ایران انجام شده است و گزارش‌های ارایه شده نشان می‌دهد که تحقیقات و بررسی‌ها در حوزه‌های مختلف انجام شده و لازم به ذکر است که ما نیز در موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور از انجام چنین مواردی حمایت می‌کنیم. وی تاکید کرد: دورنمای این تفاهم‌نامه ما را به جایی می‌برد که دغدغه همیشگی ما محسوب می‌شود که می‌توان به خسارت محصول، باقی‌مانده آفت‌کش‌های شیمیایی و زهرآبه‌های قارچی در محصولات مختلف کشاورزی اشاره کرد. نعیمی گفت: استفاده از فناوری‌های نوین هسته‌ای و به‌طور ویژه فناوری پلاسما می‌تواند نگرانی‌ها را به حداقل رسانده و انشاالله با همکاری‌ صورت گرفته شاهد رخ‌دادن اتفاقات خوبی در کشور در حوزه امنیت غذایی و اقتصاد ملی باشیم. وی عنوان کرد:‌ بر اساس توانمندی‌هایی که در سازمان انرژی اتمی ایران وجود دارد شاهد تحقیقات و نتایج قابل توجه در زمینه استفاده از فناوری هسته‌ای بر روی عوامل خسارتزای گیاهی، آفات انباری، زهرآبه معروف قارچی به نام آفلاتوکسین هستیم و استفاده از پلاسمای سرد می‌تواند چالش‌های امنیت غذایی در حوزه کشاورزی و سلامت مواد غذایی  را رفع کند و کیفیت و سلامت محصولات کشاورزی را ارتقا دهد.

 

حفظ سلامت انسان و محیط زیست زیر سایه فناوری پلاسما

دکتر بختیاری، مدیرعامل شرکت توسعه فناوری پلاسما نیز درباره این تفاهم‌نامه اظهار کرد: شرکت توسعه فناوری پلاسما با توجه به نیاز جامعه و مخاطب خود که شامل باغداران و کشاورزان می‌شود و نیز با هدف دستیابی به کشاورزی پایدار و حفظ سلامت انسان و محیط زیست از فناوری نوین پلاسما برای کنترل آفات، کاهش تلفات و خسارات کشاورزی و استفاده از سموم کشاورزی، بهره برده است. وی افزود: پلاسما نه تنها اثر نامطلوبی بر گیاهان و محصولات کشاورزی ندارد بلکه پژوهش‌های مختلف نشان می‌دهد این فناوری موجب کاهش اثر تنش‌های زیستی و غیرزیستی بر گیاه شده و موجبات افزایش مقاومت گیاه به تنش‌ها و افزایش رشد و نمو آن‌ها را در دوره‌های مختلف فراهم می‌سازد.

مدیر عامل شرکت توسعه فناوری پلاسما گفت: این شرکت تاکنون پروژه‌های موفق فراوانی نظیر حذف سم آفلاتوکسین از غلات و خشکبار مانند پسته و نیز کاهش قابل توجه آفات کشاورزی همچون آفت پسیل و آفت زنجره خرما را به اتمام رسانده که در همین حوزه‌ها وارد مرحله صنعتی‌سازی سامانه‌های پلاسمایی شده‌ایم.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها