پنج‌شنبه, 16 تير 1401

موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور

عنوان گروه خبري / پژوهشی برگزیده .
  • ساعت : ۱۴:۱۰:۷
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۲/۳۰ 
اجرای سه رویداد ترویجی و فناوری روز مزرعه دشمنان طبیعی آفات گندم، انتقال فناوری تولید سن شكارگر ماكرولوفوس و انتقال یافته تحقیقاتی آفات مهم گندم و دشمنان طبیعی آنها در خراسان شمالی
روابط عمومی موسسه

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات گیاه ‏پزشکی کشور، برنامه روز مزرعه گندم  با عنوان «اهمیت دشمنان طبیعی در مهار جمعیت آفات گندم» روز سه شنبه 27 اردیبهشت ماه سال جاری با تدریس دکتر سید حسن ملکشی عضو هیات علمی بخش تحقیقات کنترل بیولوژیک، با حضور مهندس محمدزاده ریاست سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی، دکتر علوی ریاست مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان و مدیریت ترویج و حفظ نباتات و جمع کثیری از کشاورزان و کارشناسان در مزارع گندم شهرستان شیروان برگزار گردید. در ابتدای این رویداد که با پوشش خبری صدا و سیمای استان همراه بود، ریاست سازمان  و مرکز مطالبی در خصوص اهمیت برگزاری دوره های آموزشی در مزارع ارائه و بر اجرای چنین برنامه هایی که برای بهره برداران مفید باشند تاکید نمودند. سپس دکتر ملکشی  با استفاده از تور حشره گیری مجموعه غنی از دشمنان طبیعی که شامل مراحل مختلفی از کفشدوزکها ، بالتوری های سبز ، مگس های سیرفیده و.... بود را جمع آوری و به حاضرین در مزرعه گندم ارایه کردند. وی شیوه های حفظ و حمایت از این دشمنان طبیعی را برای حاضرین تشریح کرد. در ادامه از مزرعه گیاه روغنی کاملینا نیز بازدید شد.

در ادامه، با مراجعه به محل استقرار شرکت دانش بنیان شکارگران زیستی ارم در مرکز نوآوری شیروان، بخش دیگری از قرارداد انتقال فناوری تولید انبوه سن شکارگر ماکرولوفوس توسط موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور اجرا شد. در این راستا تعداد 11 بطری حاوی 5000 عدد سن شکارگر ماکرولوفوس، در حضور ریاست سازمان جهاد کشاورزی  و مدیر مرکز نوآوری  شیروان به این شرکت تحویل داده و توضیحات لازم در خصوص شیوه تولید انبوه شکارگر و موارد کاربرد آن به ریاست سازمان ارایه شد.

روز چهارشنبه 28 اردیبهشت ماه با هماهنگی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی، برنامه انتقال یافته های تحقیقاتی با ارایه دو سخنرانی در خصوص«آفات مهم گندم و اهمیت دشمنان طبیعی در مهار جمعیت آنها» و «تنوع زیستی کفشدوزک ها در مزارع گندم و روش های حفاظت و حمایت از آنها» به صورت وبیناری برگزار گردید.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها