سه‌شنبه, 1 فروردين 1402

موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور

  • ساعت : ۱۰:۱۹:۵۳
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ 
برگزاری دوره آموزشی «روش‏های حفظ، حمایت و استقرار حشرات مفید در گلخانه‏ های گوجه‏ فرنگی و فلفل» برای شركت ارس تارلا امیر و امین در منطقه آزاد ارس

 به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات گیاه ‏پزشکی کشور، در راستای قراردادهای پژوهشی موسسه با شرکت ارس تارلا امیر و امین، دوره آموزشی «روش ‏های حفظ، حمایت و استقرار حشرات مفید در گلخانه‏ های گوجه ‏فرنگی و فلفل » برای 30 نفر از کارشناسان گیاه ‏پزشکی و باغبانی شرکت ارس تارلا امیر و امین روزهای 7 و 8 اردیبهشت ماه سال جاری توسط دکتر سید حسن ملکشی عضو هیات علمی بخش تحقیقات کنترل بیولوژیک موسسه به صورت حضوری در محل شرکت برگزار گردید.  

در ادامه معرفی عوامل کنترل بیولوژیک آفات فلفل و گوجه فرنگی در وبینارهای قبلی، در این دوره ابتدا به معرفی روش ‏های حفاظت و حمایت از دشمنان طبیعی رهاسازی شده در گلخانه‏ ها پرداخته شد. سپس به اهمیت زنبورهای گرده ‏افشان جنس Bambus  در گرده افشانی گل ‏های گوجه ‏فرنگی و فلفل اشاره شد. براساس پژوهش‏ ها زنبورهای مخملی گرده افشان بالغ بر 30 تا 40 درصد در افزایش عملکرد محصول گوجه فرنگی موثر هستند به طوریکه ضمن افزایش کمی محصول موجب افزایش کیفیت و بازارپسندی محصولاتی همچون گوجه فرنگی، توت فرنگی و فلفل می شوند.

به منظور بررسی مسایل و مشکلات گیاه ‏پزشکی محصولات فلفل و گوجه‏فرنگی، از گلخانه های شرکت توسط دکتر ملکشی با همراهی مدیران تولید گلخانه های ارس تارلا امیر و امین بازدید به عمل آمد. در این بازدید وضعیت رهاسازی عوامل کنترل بیولوژیک شامل کنه های شکارگر و سن های شکارگر برای کنترل کنه‏ های آفت و حشرات آفت در گلخانه ‏های فلفل مشاهده و بررسی گردید. همچنین برخی پیشنهادات برای رهاسازی و استقرار دشمنان طبیعی جهت کنترل آفات ارایه گردید. در بازدید از گلخانه های گوجه فرنگی نیز ضمن تاکید بر رعایت اقدامات بهداشتی، برخی راهکارها برای افزایش کارایی دشمنان طبیعی و ترکیبات بیولوژیک مانند بی تی برای مهار مینوز برگ گوجه فرنگی و کاهش جمعیت سن های شکارگر خسارتزا به گیاه گوجه فرنگی ارایه شد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها