ثبت نام    ورود به سايت    دوشنبه 23 ژانويه 2017
معرفی سایت استان
کمينه

این ایستگاه در سال 1363 با هدف تحقیق و توسعه کنترل بیولوژیک در سواحل دریای خزر بنیان نهاده شده است و در حال حاضر تنها ایستگاه تخصصی در زمینه کنترل بیولوژیک در سطح کشور به شمار می‏رود. از جمله دلایل تاسیس این ایستگاه می‏توان به موارد ذیل اشاره کرد: ضرورت ایجاد پایگاهی برای توسعه کنترل بیولوژیک در منطقه شمال وعرصه ملی، شرایط اقلیمی و جغرافیایی خاص حوزه آبریز خزر، تنوع محصولات کشاورزی در شمال کشور،مصرف بی‏رویه سموم مختلف در خطه شمال، انسجام بخشیدن به تحقیق و توسعه کنترل بیولوژیک در شمال کشور با نگرش فرا استانی و ملی، وسعت و تعدد استفاده از عوامل بيولوژيك در استان ‏های شمالی، ارتباط نزديك و سهولت دسترسي به باغات و مزارع كشاورزي نوار ساحلي شمال كشور.

اين سایت از بدو تأسيس با بررسي اكولوژي و زيست‌شناسي آفات به جمع‌آوري، شناسايي و استفاده از دشمنان طبيعي مبادرت نمود. این مرکز با همراهی سایر ارگانها نقش پيشرویي در مطالعات توليد انبوه و طراحي انسكتاريوم و بخصوص نحوه بكارگيري زنبور تریکوگراما در استان‏های شمالي و استان اردبيل ايفا کرده است.
در سال 1382 با الحاق کامل این ایستگاه به موسسه تحقیقات گیاهپزشکی تحقيق در زمينه تهیه غذای مصنوعی حشرات و تدارک فرمولاسیون‏ مناسب آفتکش‏های میکروبی، شناسايي عوامل كنترل كننده قارچ‌ها و باكتريهاي بيماريزا روي گياهان و اثر آنها در كنترل بيولوژيك بيمارگرهاي مهم گياهان زراعي، باغي و گلخانه‌اي در سطوح آزمايشگاهي و صحرايي شروع شد. پژوهشگران بیماری‏شناس این ایستگاه در حال حاضر بر روی کنترل بیولوژیک بیماریهای برنج، بیماریهای قارچی صیفی و سبزیجات و بیماریهای پروکاریوتی مرکبات با استفاده از بیمارگرهای زیستی مطالعاتی انجام می‏دهند.
این ایستگاه همچون سالهای پیش و در سطح گسترده‏تری اقدام به جمع‏آوری، کنترل کیفی و به‏گزینی سوش‏های مادری زنبور تریکوگراما استان‏های مازندران، گلستان و گیلان می‏نماید. همچنین در زمينه كنترل بیولوژیک شپشك آردآلود چاي و مرکبات در استان‏های شمالی و پرورش انبوه كفشدوزك و آموزش آن به توليدكنندگان، فعاليت ارزنده این ایستگاه قابل ملاحضه است.
متخصصین این ایستگاه در اجرای طرحهای تحقیق و توسعه کنترل بیولوژیک در محصولات زراعی و باغی در سطح ملی فعالیت داشته وبا برگزاري برنامه‌ها و كارگاه‌هاي آموزشي و کلاسهای مدرسه در مزرعه، آخرین یافته‏های علمی و فنی خود را به شرکتها، گروههای مختلف و بهره‌برداران‌ انتقال می‏دهند.
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای موسسه تحقیقات گیاه پزشکی (سال 2011) محفوظ می باشد